DUYURULAR

Dernek Üye Bilgileri DERBİS Girilecek

 

Derneklere; Üye bilgilerini DERBİS girme zorunluluğu getirildi.  
 

 01.10.2018 tarihli ve 30552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Dernekler Yönetmeliğin de ve yönetmelik eki olan (EK-19) Dernek Beyannamesi'nin bazı bölümlerinde önemli değişiklikler yapılmıştır.

       
Dernekler Yönetmeliğinin 83 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir
 
Dernek Beyannamesinin “Üye ve Çalışan Bilgileri” başlıklı üçüncü bölümünün 1 inci sorusundaki “1.2.Gerçek Kişi Üyelerin:” ve “1.3.Tüzel Kişi Üyelerin:” alt başlıklı tablolarında belirtilmesi istenilen bilgiler, dernek üyeliğine kabul edilme veya üyelikten çıkma ya da çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden sona ermesi durumlarında, birinci fıkrada belirtilen beyanname verme süresi beklenmeksizin işlem tarihini izleyen 30 gün içinde Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) üzerinden bildirilir. DERBİS kullanıcısı olmayan dernekler bu bilgileri aynı usul ve süre içinde mülki idare amirliğine yazılı olarak bildirirler” hükmü eklenmiştir.
 
Dernekler  tüm üyelerinin bilgilerini ilgili sayfaya girecekler ve bundan böyle (beyanname dönemi beklenmeksizin) yeni üye kaydı, mevcut üyenin çıkması veya çıkarılması gibi bilgileri de en geç bir ay içerisinde söz konusu (DERBİS) sayfaya işleyerek sayfayı güncel tutacaklardır.
 
Konu ile ilgili olarak Dernekler İl Müdürlükleri dernek yöneticilerinin tlefonlarına mesaj atmarak uyarıları yapmaktadır. 
"Dernekler Yonetmeliginde yapilan degisiklikle dernek uye bilgilerinin (gercek veya tuzel kisi) dernekler tarafindan DERBIS uzerinden bildirilmesi zorunlu hale getirilmistir.Dernek uyesi gercek kisilere ait "Adi ve Soyadi, T.C. No, Meslegi, Ogrenim Durumu, Uyelige Kabul ile Uyelikten Cikma veya Cikarilma Tarihi" bilgilerinin DERBIS uzerinden ivedilikle bildirilmesi, DERBIS'te yer alan mevcut bilgilerden hatali veya eksik olanlarinin guncellenmesi, tereddut hasil oldugunda Il Mudurluklerimize basvuru yapilabilecegi bilgilerinize sunulur." 
 
 Yönetmelik değişikliğine ait Resmi Gazete:     PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel

FAYDALI LİNKLER

TCMB DÖVİZ KURLARI

HAVA DURUMU

SİTE SAYACI


Ziyaretçi Sayımız: 19091